Jak prawidłowo nakryć stół?

Jak prawidłowo nakryć stół? To pytanie prędzej czy później zadaje sobie każdy. Z tego artykułu dowiesz się jak prawidłowo stawiać kieliszki, talerze i jak położyć sztućce.

Pamiętajmy, że prawidłowe nakrycie stołu wpływa na atmosferę i nastrój organizowanego przez nas przyjęcia.

Podstawą dobrze nakrytego stołu jest czysty i idealnie wyprasowany obrus – powinien być położony równo, przynajmniej po 20 – 25 cm z każdej strony. Obrus powinien być wzorzysty lub z delikatnym wzorem, gdy zastawa nie jest wzorzysta, natomiast jeżeli zastawa ma widoczne wzory to obrus powinien być gładki, bez wzorów.

Nie zapominajmy również o tym, że sztućce przed nakryciem stołu powinny być wypolerowane ściereczką, aby wyglądały estetycznie i nie miały zacieków.

Serwetki podawane na ważne przyjęcie powinny być płócienne lub z innego materiału. Powinny być również dobrane kolorystycznie do zastawy, koloru stołu oraz innych dekoracji.

Dekoracje ustawiane dodatkowo na stole, np.: kwiaty lub świece nie powinny być na tyle wysokie, aby przysłaniać gości. Zazwyczaj ustawiamy je na środku stołu.

Ustawiając talerz na danie główne należy pamiętać o tym, aby ustawić go około 2 cm od brzegu stołu, na tym talerzu zazwyczaj ustawiamy jeszcze talerz na zupę lub mały talerzyk na przystawki.

Na poniższym zdjęciu przedstawione jest prawidłowe ułożenie sztućców, kieliszków i talerzy:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*