Rodzaje i typy mąki. Do czego, jaką mąkę używać

Rodzaje i typy mąki. Do czego, jaką mąkę używać

W Polsce najpopularniejsza jest mąka pszenna. To właśnie na niej bazują tradycyjne przepisy.

Mąka pszenna:

  • Typ 450 (mąka tortowa) – używana do pieczenia ciast lekkich takich, jak np. biszkopty i ciasta ucierane, a także naleśniki

  • Typ 500 (krupczatka) – zapewnia świetną konsystencję ciast kruchych i półkruchych

  • Typ 500 (wrocławska) – doskonała do pieczenia ciasta drożdżowego, francuskiego, półfrancuskiego, a także do smażenia naleśników oraz do zagęszczania sosów i zup. Doskonale sprawdza się również do wyrobu makaronów, pierogów lub knedli

  • Typ 500 (poznańska) – świetnie nadaje się na pierogi i kluski, pizzę, a także do zasmażek i sosów

  • Typ 550 (luksusowa) – stosowana do wypieku ciasta drożdżowego i smażonego, np. do placków i blin

  • Typ 650 – mąka pszenna bułkowa stosuje się ją do wypieku rozmaitego pieczywa lub pierników. Nadaje się również do zagęszczania potraw, a także zasmażek

Mąka pszenna chlebowa typ 750, typ 850:

Te dwa typy mąk są doskonałe do wypieku chleba. Nadają one specjalny posmak, a chleby są nieco ciemniejsze, niż z mąki pszennej jasnej. Mąka ta jest również doskonała do ciasta na pizzę.

Mąka pszenna graham typ 1850:

To mąka o niższym typie niż klasyczna razowa, dlatego jest od niej delikatniejsza choć bogata w błonnik i otręby. Stosuje się ją głównie do wypieku pieczywa.

Mąka pszenna pełnoziarnista (razowa) typ 2000:

Posiada sporo otrąb, ponieważ powstaje w procesie mielenia całych ziaren, bez oczyszczania. Używana jest do wypieków zdrowych i o wyraźnym, zdecydowany smaku. Doskonała do wypieku pełnoziarnistego pieczywa. Najlepszy efekty są jeśli zmiesza się ją w różnych proporcjach z innymi typami mąki.

Mąka orkiszowa:

To typowa mąka powstająca ze starego gatunku pszenicy orkisz używana do wypieku pieczywa. Polecają ją dietetycy, ponieważ jest niezwykle zdrowa.

Są różne typy tej mąki, np. typ 1100 – chlebowa i typ 2000 – razowa.

Wśród mąk żytnich mamy troszkę mniejszy wybór:

Typ 580, czyli jasna mąka żytnia, przyda się np. do wyrobu makaronów, bułek. Typów 650 i 720 (pytlowa) można używać z kolei do przygotowywania bułek, chleba żytniego. Podobnie jak w przypadku mąki pszennej, wyższe typy mąki żytniej, w tym np.: 8009501400 (sitkowa), 1850 (starogardzka) czy 2000 (razowa), to przede wszystkim mąki chlebowe.

Znana wszystkim mąka ziemniaczana, czyli skrobia sama w sobie również nie zawiera glutenu. Dodaje się ją do chlebów, placków, używa do zagęszczania zup. W wypiekach trzyma wilgoć.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*